Психіатрична допомога у Миколаївській області: які безоплатні послуги можуть отримати пацієнти регіону


Два медичні заклади Миколаївщини надають психіатричну допомогу в стаціонарних умовах, ще два – за місцем перебування пацієнта.

Активні військові дії - той фактор, який має вплив на ментальне здоров'я українців. За оцінками ВООЗ, 10 мільйонів людей, або приблизно чверть населення України, можуть страждати від розладів психічного здоров’я через війну. З початком повномасштабного вторгнення, допомога у сфері психічного здоров’я стала одним із пріоритетів Програми медичних гарантій. Розповідаємо, яка психіатрична допомога передбачена на спеціалізованому рівні.

У Програмі медичних гарантій є два пакети послуг із спеціалізованої психіатричної допомоги:

“Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах” – два заклади з договором у Миколаївській області, зокрема:

КНП “Миколаївський обласний медичний центр психічного здоров’я”

КНП “Первомайська центральна міська багатопрофільна лікарня”

“Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами” – два заклади з договором у Миколаївській області, зокрема:

КНП “Миколаївський обласний медичний центр психічного здоров’я”

КНП “Первомайська центральна міська багатопрофільна лікарня”Загалом, за цими двома пакетами на Миколаївщині безоплатно з початку 2024 року отримали послуги вже 2 754 пацієнти. 2 282 пацієнти отримали допомогу стаціонарно, 506 пацієнтів – удома.

«Військові дії продемонстрували необхідність у розбудові системи надання психіатричної допомоги для пацієнтів. Завдяки двом пакетам, контрактуватися за якими НСЗУ пропонує медичним закладам Миколаївської області, пацієнти отримують як стаціонарну допомогу, так і допомогу за місцем проживання. Очікуємо, що потреба у психіатричних послугах лише зростатиме. Для прикладу, цьогоріч НСЗУ оплатило надавачам послуг у Миколаївській області вже більше ніж 48 мільйонів гривень за двома пакетами. Тоді як за весь минулий рік, медичним закладам було компенсовано майже 30 мільйонів”, – пояснює керівник Південного міжрегіонального департаменту НСЗУ Денис Чорний.

Щоб звернутися до психіатра амбулаторно – направлення не обов’язкове. Звернутися до лікаря можна в поліклініку чи лікарню, яка має договір з НСЗУ за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах” та психіатра у штаті.

Отримати безоплатно психіатричну допомогу в стаціонарі можна як за направленням лікуючого лікаря, так і у порядку самозвернення; також можливо доставлення бригадою швидкої медичної допомоги, поліцейськими або переведення з іншого медзакладу. Рішення про госпіталізацію приймає лікар-психіатр після психіатричного огляду пацієнта.

Які безоплатні послуги передбачені у пакеті “Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”:

психіатричний огляд з метою визначення потреби у госпіталізації та формування у співпраці з пацієнтом чи пацієнткою індивідуального плану лікування та реабілітації;

необхідні лабораторні дослідження;

необхідні інструментальні обстеження: ЕКГ, ультразвукові дослідження, рентген, електроенцефалографія тощо;

консультації лікарями інших спеціальностей;

застосування фармакотерапії, психотерапії, методів психологічного впливу, а також реабілітаційної допомоги;

своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;

забезпечення лікарськими засобами відповідно до Національного переліку основних лікарських засобів;

цілодобовий супровід психіатром та медсестринський догляд;

формування разом з пацієнтами та за їх згодою плану лікування, супроводу та реабілітації після завершення стаціонарного етапу лікування.

скерування пацієнтів для надання подальшої психіатричної допомоги в амбулаторних умовах та/або за місцем перебування пацієнта/пацієнтки (спеціалістами та фахівцями мобільної мультидисциплінарної команди) та/або у заклад первинного рівня для супроводу і лікування сімейними лікарями;

забезпечення харчування в умовах стаціонару тощо.


Більше про обсяг медичної допомоги за посиланням: https://bit.ly/40rJvix (п.21).

Безоплатні послуги у пакеті “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”:

огляд членами мультидисциплінарної команди та надання психіатричної та психосоціальної допомоги особам із розладами психіки та поведінки;

формування індивідуального плану лікування і реабілітації - із залученням самого пацієнта або його законного представника;

підтримка пацієнтів у дотриманні плану лікування й реабілітації, моніторинг за побічною дією ліків та корекція лікування у разі потреби;

надання невідкладної медичної допомоги пацієнтам під час відвідування при виникненні станів, що загрожують життю, а також за потреби виклик бригади екстреної медичної допомоги;

оцінка соматичного стану пацієнтів та видача електронного направлення (при наявності показань) для надання спеціалізованої медичної допомоги;

визначення потреби пацієнтів з розладами психіки та поведінки в паліативній допомозі та видача у такому випадку необхідного електронного направлення;

визначення потреб пацієнтів з розладами психіки та поведінки у соціальних послугах та сприяння їхній соціально-трудовій соціалізації та ін.


Знайти найближчий заклад з надання психіатричної допомоги, який має відповідний договір із НСЗУ можна, зателефонувавши в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Або скориставшись інформаційною панеллю (дашбордом) "Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога". У фільтрах ліворуч оберіть область, громаду або населений пункт та вид допомоги. Ви побачите всі медичні заклади, які мають договір із НСЗУ.

Більше про безоплатні медичні послуги – в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням: https://cutt.ly/Nw5buw0b.
Мультиплатформа відкритих даних Clarity Project