Вакцинація проти кору: чому батьки відмовляються від щеплень дітей


В Україні з 17 липня триває загальнонаціональна кампанія з наздоганяючої вакцинації проти кору для дітей, які пропустили щеплення. З 260 тис. дітей, які пропустили щеплення КПК згідно із календарем профілактичних щеплень, вакцинувались 65 817 осіб (станом на 26 серпня 2023 року).

За даними Центр громадського здоров’я України, у межах вакцинальної кампанії перше щеплення КПК зробили 34 011 нещеплених дітей віком від 2 до 17 років. Ще 31 806 дітей віком від 7 до 17 років отримали друге щеплення.

На жаль, є батьки, які свідомо відмовляються вакцинувати дітей проти кору. Серед типових причин відмови від щеплення є релігійні переконання, сподівання на «природний імунітет», побоювання побічних ефектів тощо. Проте вакцинування дітей вакциною КПК є обов’язковим у календарі профілактичних щеплень та безпечним для здоров’я дитини.

«Вакцинування від інфекційних хвороб під час війни — важливий компонент індивідуального імунного захисту. Люди, рятуючись від обстрілів, чи діти, які під час навчання довгий час перебувають у бомбосховищах і перебуваючи у місцях масового скупчення, отримують вищі ризики інфікування. Кір дуже швидко поширюється, передається повітряно-крапельним шляхом, вірус живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом двох годин. Слід зауважити, що кір призводить до тяжких ускладнень, таких як пневмонія, отит, енцефаліт та паненцефаліт», — вважає Сергій Крамарьов, дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, заслужений лікар України.

Нагадаємо, що в країні зберігається ризик спалаху кору, що є серйозним інфекційним захворюванням. Людина, яка перехворіла на кір, з часом зустрічається із серйозними наслідками. Під час останньої епідемії кору в Україні (2017-2019 рр.) захворіли 115 тисяч осіб, 41 людина з яких померла. Особливо гостро постає питання вакцинації дітей напередодні шкільного року. Інфекція швидко розповсюджується в місцях скупчення людей, малих групах. Наразі вакцинація є єдиним надійним способом, щоб захистити себе та дитину від захворювання. Крім того, для набуття колективного імунітету принаймні 95 % осіб мають бути вакцинованими.
Мультиплатформа відкритих даних Clarity Project