Чи може мета, бажання чогось, стати джерелом сили, поставити на ноги під час реабілітації


Може, ще й як! Подолати і фізичний бар’єр, і психологічний. Принаймні, у Superhumans Center, де займаються протезуванням, реконструктивною хірургією та реабілітацією постраждалих під час війни, з таким стикаються щодня.

«У нас дуже складні кейси – високі, подвійні, потрійні ампутації. Зараз більшість таких операцій відбуваються на «передку» чи в лікарнях, які для цього не пристосовані. Або йде дуже довга евакуація: дві доби в дорозі, плюс високо накладений турнікет – це означає, що буде висока ампутація. Нещодавно відновлювали пацієнта, який втратив кисть, але до нас потрапив після 19 реампутацій. І вже була відсутність руки до плеча», – розповідає Ольга Руднєва, СЕО Superhumans Center.

Повернути дрібну моторику руці, якої не існує, шалено дорого. Протезування одного пацієнта може сягнути 100 тисяч доларів. І це не державні, а зібрані кошти. Загалом потужність центру – 50 людей на місяць, а черга вже на півроку вперед.

А ще протезом треба навчитися користуватися. Головне – не тягнути людину туди, куди вона не хоче прийти. Найважливіше з’ясувати ціль: «Ти хочеш бігати?» «Чи ти хочеш грати із дитиною у футбол?» І вести до цієї мети.

Людина, у якої є мета, конкретне бажання, реабілітується набагато легше.
«У нас є пацієнт із подвійною ампутацією, який дуже швидко відновився, освоїв протези буквально за кілька днів. А все тому, що у нього дружина за 3 місяці народжуватиме. І є мрія – тримати сина на руках, стоячи на своїх двох ногах. Ми шукаємо ці мрії. Бо, виявляється, й рука сама по собі не потрібна. Вона для того, щоб дістати каблучку та зробити пропозицію коханій людини», – зазначила Ольга Руднєва.

Джерело сили, коли його вдасться віднайти, стане у нагоді й надалі. Адже замало видати людині протез і провести фізичну реабілітацію. Їй треба допомогти ще й в іншому: знайти своє місце у житті. Привід одягнути той самий протез і вийти на вулицю. Бо без мети, навіть наново навчившись ходити, людина навряд чи покине дім.

Дискусія про безбар'єрність пройшла у межах лекторію цьогорічного Кураж, який підтримав комунікаційну кампанію «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я, що впроваджується за ініціативою першої леді Олена Зеленська, та разом з ГО Безбар'єрність залучив профільних спікерів до обговорення теми безбар'єрності та створення рівних можливостей.
Мультиплатформа відкритих даних Clarity Project